رییس واحد فرآهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اهدای عضو در این واحد امسال ، 80 درصد رشد داشته است .

به گزارش دانانیوز از واحد مرکزی خبر ، دکتر کتایون نجفی زاده گفت:‌ از ابتدای امسال تاکنون، تعداد کل موارد مرگ مغزی که به اهدای عضو در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منجر شده به 29 مورد می رسد که باعث فراهم آوری 13 قلب، سه کبد، 52 کلیه و شش ریه شده است.

وی افزود : این در حالی است که در مدت مشابه در سال گذشته تعداد مرگ های مغزی منجر به اهدای عضو در این مرکز به 16 مورد رسید.

دکتر کتایون نجفی زاده همچنین به افزایش پیوند ریه در بیمارستان مسیح دانشوری که تنها مرکز پیوند ریه در کشور است اشاره کرد و گفت:‌ امسال از مجموع اجساد اهدایی 17 درصد ریه ها قابل اهدا بودند در حالی که پارسال این میزان به 11 درصد رسید.

وی گفت: امسال دو مورد از ریه های فراهم آوری شده ناشی از مرگ مغزی به صورت تک عضو و چهار مورد آن به صورت دو عضو پیوند زده شده است که عملی پیچیده و منحصر به فرد در مرکز پیوند ریه دانشگاه به شمار می رود .

واحد فرآهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بیمارستان مسیح دانشوری در منطقه دارآباد تهران واقع شده و در سایت اینترنتی این واحد نیز به نشانی www.Ehda.ir تا امروز 292 هزار و 627 نفر عضو هستند.

به گفته دکتر کتایون نجفی زاده ، از بین کسانی که درسایت عضو شده و اعلام کرده اند که حاضرند در صورت وقوع مرگ مغزی اهدا کنند ، 64 درصد مرد و 54 درصد زن هستند که 40 درصد آنها کمتر از 25 سال و 60 درصد هم بالای 25 سال سن دارند.