دکتر 'نادر نجفیان' در حاشیه سیزدهمین کنگره بین المللی 'نفرولوژی، دیالیز و پیوند کلیه' در جمع خبر نگاران گفت: هزینه بالای داروهای پیوند کلیه یکی از مهم ترین مشکلات بیماران کلیوی است که بار مالی زیادی را به این بیماران تحمیل می کند. وی اظهار داشت: مصرف داروهای پیوند کلیه دارای عوارض زیادی است و می تواند باعث ازبین رفتن سلول های کلیه و منجر به از بین رفتن خود کلیه شود. DARO

 به گزارش " 1پارس  "به نقل از ایرنا نجفیان ادامه داد: هم اکنون تحقیقات بسیاری در جهان در زمینه کاهش عوارض این داروها اجرا می شود تا بتواند عوارض این داروها را به حداقل برساند. استاد دانشگاه هاروارد اضافه کرد: با مصرف داروهای پیوند کلیه در افراد پیوند زده به مرور کلیه دچار اسکار شده و نیز در مواردی این داروها بخشی از سیستم ایمنی را آن گونه که باید کنترل نکرده و مشکلات بسیاری ایجاد می کنند.

فوق تخصص پیوند کلیه خاطر نشان زمان بروز عوارض این داروها مختلف است و بروز این عوامل بسته به افراد متفاوت خواهد بود که ممکن است کلیه ای در صورت بد شانسی سه تا چهار سال پس از پیوند و کلیه ای در صورت خوش شانسی 10 تا 15 سال بدون مشکل برای فرد کارآیی داشته باشد.

نجفیان گفت: در صورت بروز پس زدگی کلیه این افراد باید دیالیز شوند و در ادامه پیوند مجدد صورت پذیرد. وی با اشاره به این که در تمامی دنیا کمبود کلیه وجود دارد گفت: در کشوری مانند آمریکا همه هزینه های بیماران دیالیزی را دولت می پردازد و دولت تامین همه هزینه درمان و داروهای آنان را به عهده دارد. نجفیان افزود: مشکلات کلیوی بیشتر در افراد فقیر جامعه دیده می شود. ازاین رو باید با برنامه ریزی های دقیق در پی پیشگیری از ایجاد این بیماری ها بود.