300 بیمار پشت نوبت پیوند ریه هستند!!!!!

دکتر کتایون نجفی زاده در گفت‌‌‌وگو با فارس اظهار داشت: سالانه حدود 10 پیوند ریه در بیمارستان مسیح دانشوری صورت می‌پذیرد و در حال حاضر نیز 300 بیمار در لیست انتظار پیوند ریه هستند.

وی افزود: تاکنون 49 پیوند ریه در بیمارستان مسیح دانشوری انجام شده است. امیدواریم با برگزاری نخستین سمپوزیوم اهدای عضو مشترک ایران و اسپانیا سطح آگاهی مردم و متخصصان در اهدای عضو از فرد مرگ مغزی افزایش یابد.

دکترکتایون نجفی‌زاده تصریح کرد: به جز پیوند کلیه تمام پیوندهای دیگر از جمله ریه، قلب و پانکراس باید از فرد مرگ مغزی صورت پذیرد و بر اساس قوانین موجود فقط خانواده فرد مرگ مغزی می‌تواند برای اهدای عضو متوفی تصمیم بگیرد و از زیر خاک رفتن اعضای بدن فرد مرگ مغزی خودداری کنند.

رئیس واحد فراهم آ‌وری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مغز فرد مرگ مغزی تخریب شده و قوام خود را از دست می‌دهد و به هیچ عنوان نیز بازگشت وی میسر نخواهد بود. این فرد در عرض چند ساعت فوت خواهد کرد بنابراین خانواده این فرد می‌‌توانند با اهدای اعضای این افراد و نجات بیماران دیگر از جمله ریه یادگاری‌های مناسبی از عزیز از دست رفته خود به جا بگذارند.

وی در پاسخ به این پرسش که تعداد 10 پیوند ریه به طور سالانه با وجود لیست انتظار 300 نفره کم نیست، خاطرنشان کرد: بله، علت مهم آن هم ضعف فرهنگ سازی در جامعه برای اهدای عضو افراد مرگ مغزی است که ما در تلاش هستیم با برگزاری نخستین سمپوزیوم مشترک اهدای عضو ایران و اسپانیا آگاهی جامعه را در داوطلب شدن برای اهدای عضو در زمان مرگ مغزی افزایش دهیم زیرا اسپانیا موفق ترین کشور دنیا در ترویج اهدای عضو از افراد دچار مرگ مغزی است.

/ 0 نظر / 56 بازدید