پیوند ریه از جمله فعالیت های موفقیت آمیز بیمارستان دکتر مسیح دانشوری!!!

* پیوند ریه از جمله فعالیت های  بیمارستان دکتر مسیح دانشوری است که با توجه به دشواری، پیوند ریه طی چه فرایندی و چگونه انجام می شود؟
- در واقع پیوند ریه کار دشواری است و این مرکز (بیمارستان مسیح) به عنوان مرکز منحصر به فردی در کل ایران و حتی کشورهای منطقه به شمار می آید. بیماری های سختی که در مراکز دیگر درمان نمی شود به اینجا ارجاع داده می شود. همچنین از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان مرکز هماهنگ کننده بیماری های ریه مشخص شده است و متخصصین از کشورهای مختلف از جمله عراق، آذربایجان، یمن و بعضی از کشورهای آفریقایی برای آموزش دیدن به این مرکز می آیند.* دلیل کم موارد پیوند ریه  چیست؟
- پیوند ریه در بین سایر پیوندها (قلب ، کلیه ، کبد و...) از همه سخت تر است. تاکنون 12 مورد موفق پیوند انجام شده است که آخرین مورد حدود یک ماه پیش بود. وقتی کسی به هر علت دچار مرگ مغزی می شود (مثلا تصادف موتور سوارانی که از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند) برایش از لوله استفاده می کنند که به دستگاه تهویه مکانیکی وصل می شود. چون فعل و انفعالات طبیعی ریه جهت دفع میکروب صورت نمی گیرد، ریه ها به زودی دچار عفونت می شوند و ریه های عفونی شده، قابل پیوند زدن نیستند، بنابراین اگر ریه در ظرف چند ساعت پیوند زده نشود، قابل استفاده نخواهد بود.* با توجه به اهمیت این مراقبت های دارویی، هزینه هر پیوند در چه حدی است؟
- به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته و داروهای گران قیمت، پیوند ریه در خارج از کشور با هزینه ای در حدود 200 هزار دلار انجام می شود که در ایران با صرفه جویی هایی که انجام می شود این رقم به 70 میلیون تومان رسیده است، که البته بیمه این فعالیت ها را تحت پوشش قرار نمی دهد.از آنجایی که اکثر افرادی که برای پیوند ریه مراجعه می کنند از توان مالی خوبی برخوردار نیستند (مثلاً فعالان در مشاغلی مشابه حفاری معدن یا کارگران محیط های آلوده که این موارد باعث تخریب و نارسایی ریه این افراد شده است.)

/ 0 نظر / 8 بازدید