چگونگی ورودبیماران نیازمند پیوند ریه به لیست انتظار بیمارستان دکتر مسیح دانشوری!

کلیه بیمارانی که توسط متخصصین ریه یا داخلی سراسر کشور احتمال نیاز به پیوند برای آنها تشخیص داده شده در این درمانگاه ابتدا توسط متخصصین بیماریهای ریوی بررسی می گردند. در صورت تائید اولیه نیاز به پیوند اقدامات زیر صورت می گیرد. (در حال حاضر عمده بیماران درمانگاه ریه را 4 گروه از بیماران ریوی یعنی مراحل پیشرفته برونشکتازی، فیبروزهای ریوی  با اتیولوژی های گوناگون ، آمفیزم و COPD و موارد PPH  تشکیل می دهد.)
پس از حضور بیمار در درمانگاه و معاینه اولیه آزمایشات زیر برای بیمارا ن کاندید پیوند درخواست می شود.
1- آزمایش تست پیاده روی 6 دقیقه ای که هدف آن تعیین توانایی حرکت این بیماران می باشد.
2- عکس ساده قفسه سینه و ترجیحا" سی تی اسکن ریه به همراه گزارش
3- مدارک قبلی بیمار و شرح اعمال جراحی و نمونه بر داریهای صورت گرفته
در صورتی که بیش از 6 ماه از اسپیرومتری ، تست ورزش و عکس قفسه سینه گذشته باشد لازم است مجددا" تکرار گردند.
پس از انجام آزمایشات فوق درصورت مناسب بودن بیمار پرونده پیوند برای بیمار تشکیل می شود. پس از تشکیل پرونده مراحل زیر برای بیماران انجام می شود.

 مشاوره عفونی: بیمار توسط متخصص عفونی در این مرحله چک می شود. درصورت عفونت فعال بیمار داروهای لازم تجویز می گردد و دستور انجام برخی آزمایشات مانند PPD  و کشت خلط و آنتی بیوگرام و دستور انجام واکسیناسیون برای هپاتیت ، پنوموکوک و آنفلونزا صادر می شود.

مشاوره قلب: با معرفی درمانگاه پیوند و با همکاری قابل تقدیر تیم قلب، بیماران پیوندی در همان روز مراجعه به درمانگاه پیوند مورد مشاوره قلب قرار می گیرند و اکو می شوند در این مرحله فاکتورهای مانند Ejection Fraction ، TR و PAP اندازه گیری می شود.بیمارانی که نیاز به آنژیوگرافی داشته باشند برای انجام آنژیوگرافی فرستاده می شوند.

مشاوره توانبخشی: بدلیل ضرورت حفظ وضعیت بیماران از جهت نگهداری وضعیت عضلات و عملکرد بیمار و کمک به تخلیه خلط در این بیماران، متخصص توانبخشی در درمانگاه پیوند حاضر شده و کلیه بیماران جهت ورود به لیست انتظار مورد مشاوره توانبخشی قرار می گیرند.

مشاور تغذیه: از دیگر محسنات درمانگاه پیوند انجام مشاوره تغذیه و ثبت وضعیت تغذیه ای بیماران و اصلاح رژیم غذایی آنان در قالب مشاوره تغذیه می باشد که در همان مراجعه اولیه به درمانگاه ریه انجام می شود.

مشاوره روانشناسی : بدلیل امکان استثنائی درمانگاه پیوند در استفاده از روانشناس در ساعت درمانگاه کلیه بیماران نیازمند پیوند مورد بررسی اولیه روانشناسی در این درمانگاه قرار می گیرند و تستهای روانشناسی معتبر در مورد آنها تکمیل شده و در صورت نیاز جهت بهبود شرایط روانی به روانپزشک معرفی می شوند.

 مشاوره مددکاری: در درمانگاه پیوند مصاحبه مددکاری صورت می گیرد که در این مصاحبه در مورد شرایط خانوادگی ، مالی ، شغل بیماران ، وضعیت تاهل، وضعیت مسکن و حمایت های اجتماعی سوالاتی می شود. همچنین طرح یاوران سلامت اجراء می شود به این صورت که افرادی که از نظر مالی ضعیف هستند دستگاه اکسیزن ساز  برای آنها تهیه می گردد. هزینه  این دستگاه با هماهنگی مددکار واحد توسط خیرین جمع آوری می شود.

مشاوره دندانپزشکی: علاوه بر مشاوره های ذکر شده مشاوره دندانپزشکی جهت اطلاع از وضعیت دندانها و اصلاح مشکلات احتمالی برای بیماران درخواست می شود.
آزمایَات روتین برای کلیه سیستمهای بدن بعلاوه PPD، ادرار 24 ساعته و آزمایش مدفوع و آزمایشات باکتریولوژی، سل و قارچ شناسی برای خلط.

آزمایشات ویرولوژی: برای هر بیمار در لیست، آزمایشات ویروس شناسی از قبیل آزمایش هپاتیت ، ایدز و نیز ابتلا به عفونتهای فرصت طلب انجام می گیرد.

آزمایش تراکم استخوان: برای هر بیمار نیازمند پیوند ریه آزمایش تراکم استخوان درخواست می شود تا به عنوان پایه در آرشیو پرونده بیمار ثبت شده تا در صورت پیوند و استفاده از کورتون و سایر داروهای کاهنده دانستیه استخوانی امکان درمان همزمان این عارضه وجود داشته باشد.

آزمایش کمی سنجش ونتیلاسیون و پرفیوژن ریوی: این آزمایش جهت تعیین وجودشانت و همچنین تعیین ریه ارجح جهت پیوند در موارد پیوند یک ریه انجام می شود.

پس از انجام کلیه مراحل فوق و تکمیل پرونده بیماران، در سومین سه شنبه هر ماه جلسه گروه پیوند برگزار می شود. این جلسه با دعوت از کلیه اعضاء تیم پیوند از قبیل گروه جراحی، گروه داخلی، تیم بیهوشی، عفونی، قلب، تغذیه، توانبخشی، فیزیوتراپی، روانشناسی، مددکاری، فارماکولوژی ، آزمایشگاه، رادیولوژی و... انجام شده و کلیه بیمارانی که در طول ماه اخیر پرونده پیوند آنها تکمیل شده در این جلسه توسط برنامه رایانه ای مخصوص معرفی و موارد مثبت و منفی این بیماران برای پیوند ذکر شده و به بحث گذاشته می شود. در نهایت نظرات گروههای مختلف در مورد بیمار اخذ شده و بر اساس توافق جمع برای بیمار تصمیم گیری می شود. درصورت تائید در این جلسه نام بیمار در لیست نهایی انتظار پیوتد قرار می گیرد و در صورت وجود مورد مناسب برای پیوند احضار می شود

/ 1 نظر / 240 بازدید
یوسف

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز[قلب] میخواستم که از شما دعوت کنم که یه سر بزنی و نظرتونو در مورد وبلاگم بدید..و نقاط ضعفم رو هم بگید تا بتونم اونهارو رفع کنم. این وبلاگ رو من تازه درست کردم... کلبه من منتظر قدوم شما عزیز است[گل]