اهدای اعضای دختر مرگ مغزی به ۶ بیمار در آمل....

 
 در یک حرکت خداپسندانه و انسان دوستانه اعضای بدن یک فرد مرگ مغزی شده در آمل به ۶ بیمار نیازمند حیات دوباره بخشید. به گزارش مهر در آمل، این جوان ۲۳ ساله به نام زهره اکبری که در اثر ضربه به سر دچار سانحه و مرگ مغزی شده بود، وصیت کرده بود اعضای سالم بدنش به بیماران نیازمند پیوند زده شود.

پدر این جوان آملی گفت: دخترم که به همراه همسر و دیگر فرزندانم بود سوم فروردین ماه امسال بر اثر سانحه تصادف در شهر دابودشت در محور آمل به بابل با یک دستگاه موتورسیکلت عبوری به شدت برخورد کرد. اسرافیل اکبری گفت: پس از این حادثه دخترم به مدت ۱۲ روز در بیمارستان ۱۷ شهریور آمل در حالت کما بود که چند روز قبل فوت کرد. وی افزود: پس از تشخیص مرگ مغزی توسط کمیته مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با گرفتن رضایت از ما، اعضای بدن دخترم که شامل قلب، کلیه ها، کیسه صفرا و کبد بود در بیمارستان مسیح دانشوری تهران به ۶ بیمار نیازمند پیوند زده شد.

مادر این جوان آملی نیز گفت: دخترم را در حالی جلوی چشمان خودم می دیدم که وضعیت نامناسبی داشت. زینب اسماعیلی افزود: دارای ۶ فرزند هستیم که زهره دختر سوم خانواده بود. وی در حالی که لالایی های دوران کودکی فرزندش را زمزمه می کرد، از اهدای عضو و تصمیم درست دخترش در این اقدام ابراز خوشحالی کرد. خواهر بزرگ تر این مرحوم با گلایه های زیاد از بی  توجهی کامل ماموران انتظامی شهرستان آمل در فرار مقصر و ضارب این حادثه انتقاد کرد و گفت: ماموران انتظامی آمل به جای آن که پس از فرار ضارب که یک تبعه افغانی نیز بود به دنبال دستگیری آن  باشند از ما خواستند که ضارب را شناسایی و تحویل آن ها بدهیم.در شرایطی که خانواده در بستری بودن خواهرمان وضعیت مناسبی نداشتند، ماموران انتظامی آمل در اقدامی عجیب ۲۰ هزار تومان پول بنزین آمدنشان برای کشیدن کروکی را از ما گرفتند که واقعا جای تاسف دارد.

 سال گذشته بیش از ۱۶۰ عضو توسط بیماران مرگ مغزی در خراسان رضوی به بیماران نیازمند اهدا شد. مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این مطلب به خراسان گفت: در سال ۸۸ تعداد ۳۸ بیمار مرگ مغزی بیش از ۱۶۰ عضو اهدا کردند که نسبت به سال گذشته آن که ۲۹ مرگ مغزی رخ داد و حدود ۱۲۵ عضو اهدا شد، رشد چشمگیری داشته است. دکتر خالقی ادامه داد: خوشبختانه استان خراسان رضوی در زمینه اهدای عضو نسبت به سایر استان ها از وضعیت بهتری برخوردار است و آمار رضایت خانواده ها نیز برای اهدای عضو بیشتر از استان های دیگر است بر همین اساس معمولا دانشگاه علوم پزشکی مشهد به واسطه تعداد پیوندهایی که انجام می دهد جزو ۳ دانشگاه علوم پزشکی برتر کشور است. وی با اشاره به این که از نظر علمی اعضای یک بیمار مرگ مغزی در ایران عملا قابل اهدا به بیش از ۲۰ نفر می باشد، گفت: پس از این که بیماری توسط پزشک معالج به عنوان بیمار مرگ مغزی معرفی می شود اعضای یک تیم شامل متخصص بیماری های اعصاب، یک جراح مغز و اعصاب، متخصص داخلی، متخصص بیهوشی و نماینده پزشکی قانونی استان به فاصله ۲۴ ساعت نظر پزشک معالج را بررسی و سپس تایید می کنند که تمام اعضای این تیم نیز توسط وزیر بهداشت تعیین می شوند و این خود نشان دهنده حساسیت دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت در تعیین و تایید مرگ مغزی است.

رئیس شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت: سالانه بیش از یک چهارم بیماران ریوی در لیست انتظار پیوند، جان خود را از دست می دهند که تعدادی از آن ها جانبازان شیمیایی بوده اند.کتایون نجفی زاده در گفت وگو با حیات با بیان این که ایران بیشترین مرگ مغزی و کمترین  آمار اهدای عضو از جسد را در بین کشورها دارد، اظهار داشت: در کشورهای اروپایی و آمریکایی آمار اهدای عضو بین ۲۰ تا ۲۵ در هر یک میلیون نفر جمعیت است و این آمار در اسپانیا به عنوان کشور پیشرو در این زمینه، ۳۵ نفر در یک میلیون نفر جمعیت است در حالی که در ایران در سال گذشته این میزان تنها ۹/۲ نفر در یک میلیون نفر بوده است.وی گفت: در زمینه اهدای عضو هیچ نهاد و ارگانی همکاری نمی کند.

خانم دکترکتایون نجفی زاده فعال شدن واحدهای فراهم آوری اعضای پیوندی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور را گامی موثر در افزایش آمار پیوند اعضا از مرگ مغزی دانست و گفت: این واحدها تاکنون در ۲۰ درصد دانشگاه های علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی کشور راه اندازی شده است.

وی افزود: در ایران، علاوه بر اهدای اعضا امکان اهدا و پیوند نسوج نیز وجود دارد و پیوندهای قلب، ریه، کلیه، کبد و پانکراس یا لوزالمعده و نسوجی مانند قرنیه، استخوان، تاندون، دریچه قلب و رگ نیز انجام می شود.رئیس شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت: بر اساس بررسی و برآوردهای انجام شده، سالانه ۳ تا ۴ هزار نفر در ایران دچار مرگ مغزی می شوند که تنها ۵ درصد از این تعداد شامل ۱۴۰ تا ۲۰۰ نفر اعضای خود را به بیماران نیازمند اهدا می کنند.

/ 0 نظر / 48 بازدید