پیوند ریه جزو بیماریهای خاص قرار گیرد!!!

دکتر جواد نظری در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: عضو پیوند شده پس از عمل به مراقبت های خاصی نیاز دارد و پس از پیوند دارو هایی به منظور ضعیف کردن سیستم ایمنی به او داده می شود تا بدن، عضو جدید را پس نزند، همین امر موجب می شود که بیمار مستعد عفونت شود.

در ضمن اگر بیمار داروهای خود را مصرف نکند، احتمال پس زدن پیوند او افزایش می یابد در نتیجه لازم است که در این زمینه به بیماران اطلاعات کافی داده شود.وی با بیان اینکه به علت اطلاع رسانی ضعیف، بسیاری از مراکز درمانی کشور و پزشکان از انجام شدن پیوند ریه در ایران اطلاع ندارند، گفت: این مورد باعث شده است که تعداد بیماران تحت نظر درمانگاه پیوند اعضای بیمارستان امام خمینی (ره) کم باشند.این در حالیست که آمار مرگ مغزی بر اثر ازدیاد حادثه های رانندگی در ایران بالاست اما تعداد بیماران متقاضی پیوند ریه، کم استاین فوق تخصص ریه ادامه داد: در حال حاضر علاوه بر بیمارستان امام خمینی (ره)، بیمارستان مسیح دانشوری در زمینه پیوند ریه فعال است که با وجود سابقه بیشتر بیمارستان امام خمینی (ره) در این زمینه، تعداد پیوندهای انجام شده در بیمارستان مسیح دانشوری بیشتر است.

نظری یکی از مشکلات مربوط به پیوند ریه را بالا بودن هزینه های درمانی آن برشمرد و گفت: هزینه پیوند ریه را وزارت بهداشت پرداخت می کند اما بیمار، هزینه داروهای گران قیمت این عمل را باید بپردازد.این در حالیست که گاهی اوقات به علت به وجود آمدن مشکلاتی خاص چون برخی عفونتها، همراهان بیمار باید داروهای گرانی تهیه کنند.در این شرایط بسیاری از بیماران از عهده پرداخت این هزینه ها بر نمی آیند بنابراین لازم است سازمانهای بیمه گر، داروهای این پیوند را تحت پوشش قرار دهند و پیوند ریه جزو بیماریهای خاص قرار گیرد.وی درباره تاثیر وجود پرستار آموزش دیده و کافی برای مراقبت از بیماران پیوند ریه در درمان آنان گفت: پزشکان با بیماران مدت کوتاه تری نسبت به پرستاران سروکار دارند.بنابراین کار پرستار از لحاظ ارتباط مستمر با بیماران اهمیت زیادی دارد. بیماران نیز پس از انجام پیوند ریه در بخش آی.سی.یو بستری می شوند و یک پرستار آموزش دیده طی ۲۴ ساعت از آنان مراقبت می کند.نظری ادامه داد: اگر پرستاران کافی برای مراقبت از بیماران پیوند ریه وجود نداشته باشد نتیجه خوبی از عمل حاصل نمی شود. البته از محل بودجه اختصاص یافته از وزارت بهداشت، پرستار خصوصی آی. سی.یو به مدت یک ماه از بیمار مراقبت می کند.وی در بخش دیگری از صحبت های خود اجرای برنامه های بازتوانی و فیزیوتراپی را بخش دیگری از روند درمان بیماران پیوند ریه ذکر و اظهار کرد: بیماران به منظور دستیابی به سلامت خود پس از عمل، باید تحت مراقبت هایی مانند اکسیژن درمانی قرار گیرند. بنابراین تعامل متخصصان ریه با رشته های پزشکی دیگر اهمیت می یابد.نظری در پایان درباره انجام پیوند ریه برای جانبازان گفت: در میان افراد پیوند شده، جانبازان نیز قرار دارند. ریه آنها به علت استنشاق گازهای سمی تخریب شده بنابراین به پیوند ریه نیاز پیدا می کنند البته حمایت مالی از عمل آنها بهتر است.
 
 

/ 0 نظر / 8 بازدید