توضیحات :در مورد بیمارستان دکتر مسیح دانشوری!!!


بیمارستان مسیح دانشوری Masih Daneshvari Hospital

مظفرالدین شاه در سال 1320 ق مبتلا به سل ریوی گردیده بود و بنا به توصیه پزشکان فرانسوی مقرر شد دوران نقاهت خود را درکاخ کوچکی درشمالی ترین نقطه تهران سپری کند.
پس از فوت مظفرالدین شاه، این محل به تدریج به آسایشگاهی برای بیماران مسلول تبدیل شد .بعدها پس از تغییر حکومت این زمین و ساختمان کاخ بدون استفاده مانده بود تا با همت مرحوم دکتر مسیح دانشوری در دهه 1310 شمسی از دربار اخذ شد و یک مدرسه پرستاری در آن احداث گردید.
متعاقب این اقدام در دهه بیست و به دنبال آن ساختمان های متعددی توسط وزارت بهداری وقت، بعضی موسسات دیگر و اشخاص خیر در محوطه بنا شد. در سال 1365، بدنبال آغاز رسمی فعالیت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زیر مجموعه این دانشگاه شد.
مرکز تحقیقات سل و بیمارهای ریوی که در محوطه فیزیکی مرکز پزشکی دکتر مسیح دانشوری واقع شده در سال 1371 تاسیس و شروع بکار نمود و در سال 1377 مرکز تحقیقات و بیمارستان با همدیگر ادغام و بعنوان مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماریهای ریوی دکتر مسیح دانشوری تغییر نام یافت.

در حال حاضر بیمارستان مسیح دانشوری در زمینی به مساحت 5 هکتار و زیربنای 24 هزار متر مربع واقع شده است و  دارای 18 ساختمان، 12 بخش و  13 درمانگاه می باشد. فعالیت‌های بیمارستان این مرکز  بین سالهای 1313 تا 1318 هجری شمسی با ظرفیت 50 تخت آغاز شد و در حال حاضر با 446 تخت مصوب و 320 تخت فعال، خدمات درمانی، آموزشی و تحقیقاتی ارائه می نماید.
این مرکز دارای بخش های جراحی (عمومی، قفسه صدری بالغین، اطفال و قلب) ، داخلی (عمومی، ریه، آنکولوژی توراکس، نفرولوژی و داخلی گوش، حلق و بینی)، اطفال (عمومی، ریه و عفونی)، بخش سل (مردان، زنان و اطفال)، قلب، توانبخشی، ICU ،CCU ، POSTCCU، اورژانس و درمانگاه (عفونی، قلب،ENT، داخلی، داخلی ریه، جراحی و....) می باشد. بیمارستان همچنین دارای واحدهای آزمایشگاه(آزمایشگاههای میکرب شناسی، بیوشیمی، هماتولوژی، پاتولوژی، مایکوباکتریولوژی، ایمونولوژی، سیتولوژی، پزشکی مولکولی، سیتوژنتیک و قارچ شناسی) ، رادیولوژی (رادیولوژی عمومی، فلئورسکوپی، سونوگرافی و سی تی اسکن اسپیرال) ، اسپیرومتری (شامل اسپیرومتری و بررسیهای فیزیولوژیک تنفس در اطفال و بالغین) ، برونکوسکوپی (شامل برونکوسکوپی نوزادان، اطفال و بالغین) ، واحد لیزر (شامل لیزر CO2 و ND-YAG) ، بخشENT ، دندانپزشکی و داروخانه. .   :بیمه های طرف قرارداد.دانا  

/ 0 نظر / 74 بازدید