عدم فرهنگ‌ سازی از دلایل پایین بودن آمار اهدای عضو در ایران است!!!

 
 
 

 

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه عدم اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی و مشکلات مدیریتی را از دلایل پایین بودن آمار اهدای عضو در کشور اعلام کرد.

 دکتر کتایون نجفی زاده در کنفرانس تخصصی روش صحیح معرفی بیماران مرگ مغزی برای پیوند اعضای  بیماران نیازمند در بیمارستان 17 شهریور آمل گفت: با وجود افزایش سالانه انواع حوادث در ایران که باعث مرگ مغزی برخی افراد می‌شود، باید با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی درست و هوشمندانه درصد اهدای عضو در جامعه افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در کشورمان سالانه حدود سه تا شش هزار نفر بر اثر سوانح مختلف دچار مرگ مغزی می‌شوند، افزود: در صورت اهدای عضو 20 درصد این افراد می‌توان نیازهای بیماران در انتظار پیوند اعضا را برطرف کرد.

رئیس مرکز پیوند اعضای دانشگاه تصریح کرد: هم ا کنون حدود 200  بیمار در لیست انتظار پیوند قلب، 250 بیمار در انتظار لیست پیوند ریه و 900 بیمار در انتظار پیوند کبد هستند. دکتر نجفی زاده اضافه کرد: بر اساس آمار موجود سالانه حدود 25 درصد بیماران نارسایی و کمبود عضو در ایران به دلیل نرسیدن عضو پیوندی با زجر زیاد فوت می‌کنند.

  وی ادامه داد: تاکنون 237 بار فراهم‌آوری اعضای  بیمار مرگ مغزی انجام شده، که نتیجه آن 668 عضو پیوندی، پیوند زده شده است.

 این پیوند ها شامل 184 پیوند کبد، 21 پیوند ریه، 93 پیوند قلب و 370 پیوند کلیه بوده است.

رئیس مرکز پیوند اعضای دانشگاه، الگوبرداری از روش‌های صحیح برای راهنمایی خانواده‌های بیماران مرگ مغزی برای پیوند اعضا را خواستارشد و به مدیران مراکز درمانی توصیه کرد: با اعزام گروه‌های مخصوص و با تجربه، روش‌های صحیح جلب رضایت خانواده‌های بیماران مرگ مغزی را آموزش ببینند.

/ 1 نظر / 11 بازدید
نفس جاوید

دوست عزیز سلام خوشحال میشویم اگر به انجمن ما عضو شوید و با کمک هم قدم مثبتی در راستای فرهنگ سازی اهدای عضو برداریم منتظر حضور شما هستیم www.nafase-javid.ir