هزینه‌های سرسام آور، کابوس بیماران کلیوی!!!

ایسنا: حق بالای ویزیت پزشکان، هزینه‌های دارو و آزمایش‌ها و تلاش برای پیدا کردن کلیه بخشی از مشکلات بیماران پیوند کلیه است. آنان هر چند ماه یک بار هم با کمیاب شدن داروها و تصمیم‌های جدید سازمان‌های بیمه‌گر باید دست و پنجه نرم ‌کنند و در کنار همه مشکلات درمانی و روحی به فکر امرار معاش و تامین خانواده‌هایشان هم باشند.
احمد 58 سال سن دارد، ماهانه 100 هزار تومان برای درمان بیماری کلیه‌ و عوارض ناشی از آن می‌پردازد. او از حق ویزیت بالای پزشکان و هزینه آزمایش‌ها ناراضی است و می‌گوید: برای هربار مراجعه به پزشک باید 20 هزار تومان بپردازم.
اما محمد 44 ساله وضعیت متفاوتی دارد. بدن او دو بار کلیه پیوندی را پس زده است اما او با این حال ناامید نشده و دنبال کلیه‌ای برای پیوند است. محمد می‌گوید:‌ از سال 63 دیالیز می‌کنم و خانه‌ام را برای تامین هزینه پیوند کلیه فروخته‌ام و الان مستاجرم. محمد هم از حق ویزیت پزشکان گله دارد. به گفته او آخرین باری که به پزشک مراجعه کرده ناگزیر شده است که40 هزار تومان حق ویزیت بپردازد.
علی 48 ساله‌ سن دارد و هشت سال است که تحت عمل جراحی پیوند کلیه قرار گرفته. او از هزینه آزمایش‌های بیماران کلیوی شکایت دارد و می‌گوید: آخرین بار با دفترچه بیمه تامین اجتماعی برای انجام آزمایش‌هایم 45 هزار تومان پرداخت کردم. 30 هزار تومان هم بابت حق ویزیت هزینه کردم و هر دو ماه یک بار باید چنین هزینه‌ای را بپردازد.
به گفته این بیمار کلیوی، داروی «سلسپت» قبلا رایگان در دسترس بیماران کلیوی قرار می‌گرفت اما در حال حاضر به ازای پرداخت 35 هزار تومان در اختیار آنان قرار می‌گیرد. او معتقد است که به مرور هزینه‌هایی به بیماران کلیوی تحمیل و همین وضعیت باعث شده است که آنان ماهانه پول زیادی را برای درمان خود بپردازند. پولی که شاید در سبد خانوار برای منظور دیگری دیده شده بود.
اکبر که 55 سال سن دارد و 20 سال از پیوند کلیه او می‌گذرد، داروهای چند تومانی را به یاد می‌آورد و می‌گوید: به خاطر دارم که اوایل بیماری خود چند تومان برای تهیه دارو می‌پرداختم اما این رقم در حال حاضر بالغ بر 100 هزار تومان است. 20 هزار تومان هم باید برای معاینه و درمان به پزشکان متخصص بپردازم. واقعا تحت فشارم چون با حقوق بازنشستگی باید علاوه بر پرداخت هزینه‌ی درمانم، چهار نفر را هم سرپرستی کنم.
ولی وضعیت رضا 39 ساله با سایر این بیماران تفاوت دارد. او زمانی که برای بستری شدن و انجام عمل پیوند کلیه به بیمارستان شهید چمران مراجعه کرده به او گفته‌اند که چون تحت پوشش بیمه خدمات درمانی است باید 3 میلیون و 500 هزار تومان برای عمل جراحی پرداخت و بعد از عمل، این هزینه را از بیمه دریافت کند. این اتفاق در شرایطی افتاده است که طبق توافق انجمن حمایت از بیماران کلیوی و بیمه خدمات درمانی این سازمان بیمه‌گر باید هزینه را از وزارت بهداشت و انجمن حمایت از بیماران کلیوی مطالبه کند نه بیمار.
رییس انجمن حمایت از بیماران کلیوی هم بر مشکلات دارویی و درمانی این بیماران صحه می‌گذارد و درباره وضعیت آزمایش‌های آنان به ایسنا می‌گوید: ممکن است یک بیمار دچار نارسایی کلیوی لازم باشد به دستور پزشک در طول سه ماه چندین بار آزمایش CMV را انجام دهند این در حالیست که هزینه هربار انجام این آزمایش، حدود 500 هزار تومان است و سازمانهای بیمه‌گر هر سال 100 هزار تومان بابت هزینه انجام یک بار آزمایش را به بیماران پرداخت می‌کنند.
به گفته قاسمی داروهای راپامیون و پروگراف حدود هر 20 روز یکبار در تهران کمیاب یا نایاب می‌شود. او درباره هزینه‌های دارویی بیماران کلیوی نیز می‌گوید: در حال حاضر این بیماران برای تهیه داروهای خود باید ماهیانه 200 تا 500 هزار تومان پرداخت کنند چرا که نه ‌تنها برای داروهای خارجی بلکه برای داروهای ایرانی نیز باید هزینه کنند.
قاسمی یکی دیگر از مشکلات دارویی بیماران کلیوی بیمه‌ شده تامین اجتماعی را ملزم شدن آنان به پرداخت وجه برای تهیه داروی «سلسپت» برمی‌شمرد و اظهار می‌کند: این سازمان بیمه‌گر برای هر قرص «سلسپت» 150 تومان دریافت می‌کند، این در حالیست که بر اساس پروتکل وزارت رفاه این دارو باید به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار گیرد.
هزینه‌های سرسام آور در حالی کابوس بیماران کلیوی شده‌اند که مسئولان عالی نظام همیشه تاکید دارند بیماران نباید درباره تامین هزینه‌های درمانی خود دغدغه داشته باشند.

/ 2 نظر / 15 بازدید
فروغ خاموش

سال نو رو پیشاپیش بهتون تبریک میگم آقای اعظمی.[گل]براتون آرزوی بهترین ها رو دارم[گل]

بیمار پیوند کلیه

سلام . فقط باید بگم متاسفم برای مسولینی که بدون توجه به مشکلات ما پیوندی ها و با مدیریت ضعیف آنها ما باید علاوه بر بار فشار مشکلات زندگی زیر بار گرانی قیمت داروها نیز له شویم . فقط باید بگم متاسفم برای آنها. من کارگر با مزد برجی 400 هزار تومن باید دقیق نزدیک به دو پنجم حقوقم رو بدم برای دارو( 150 هزار تومن ) باقیشم بدم به اجاره خونه بعد خودمو زن و بچه ام هم همیشه از بی پولی در همه جا باید خجالت بکشیم بی آبرو بشیم کوچیک بشیم تحقیر و خواتر ذلیل بشیم . فقط باید بگم خدا بدادمون برس خدا فرج آقا امام زمان رو سریع برسون خدا خدا خدا..........