۷۳ درصد خانواده‌های ایرانی برای اهدای عضو فرد مرگ مغزی رضایت نمی‌دهند !!!

به گزارش دریچه خبر دکترکتایون نجفی‌زاده در مراسم نخستین همایش کشوری نیروهای داوطلب واحد فراهم آوری اعضای پیوندی "سفیران زندگی" که در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر در دنیا کشور اسپانیا با وجود آنکه فرهنگ ایثارگری جامعه ما را نیز ندارند در رتبه نخست پیوند اعضاء از طریق فرد مرگ مغزی است.

وی افزود: اعضاء بدن مانند "کلیه" را می‌توان از یک فرد سالم به بیمار اهداء کرد ولی دیگر اعضاء بدن را نمی‌توان از فرد دیگری برای پیوند استفاده کرد و تنها راه آن استفاده از اعضاء سالم افراد مرگ مغزی است که جریان خون آنها تا چند ساعت یا چند روز می‌توان با پمپاژ قلب حفظ کرد.

دکتر کتایون نجفی‌زاده با بیان اینکه بیماران نیازمند پیوند بسیار زجر می‌کشند افزود: در این راستا متأسفانه 25 درصد از افراد لیست انتظار پیوند ریه در طول سال فوت می‌کنند که این آمار در پیوند دیگر اعضاء در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد فوتی در طول سال است.

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضاء پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: در این راستا خانواده اهداکنندگان که باید رضایت دهند در هرم نخست فرایند اهداء عضو قرار می‌گیرند و با وجود اینکه آمار ایران در این زمینه خیلی پایین بود ولی خوشبختانه این آمار حالت صعودی پیدا کرده است و باید هر چه بیشتر نیز بهتر شود.

دکتر کتایون نجفی‌زاده تصریح کرد: به طور رسمی سالانه ۳ تا ۶ هزار مرگ مغزی داریم که آمار غیررسمی در حدود ۱۲ هزار مرگ مغزی است که اگر تنها ۲۰ درصد از این مرگ مغزی‌ها منجر به اهداء عضو آنها شود و خانواده‌های آنها رضایت دهند دیگر در کشور هیچ نیازی برای پیوند از افراد زنده نداریم.

وی با بیان اینکه 73 درصد از خانواده‌های در زمانی که عزیزانشان مرگ مغزی می‌شوند برای اهداء عضو رضایت نمی‌دهند در حالی که عدم رضایت خانواده‌های ترکیه ۳۴ و اسپانیا 18 درصد است، افزود: ما برای بیماران پیوند ریه که یک سال از پیوند آنان گذشته باشد جشن تولد می‌گیریم و باید این فرهنگ اهدای عضو از طریق مرگ مغری در کشور ارتقاء یابد.

دکتر کتایون نجفی‌زاده خاطر نشان کرد: در کشور اسپانیا یکی از دلایلی که افراد در زمان مرگ مغزی با اهدایعضو عزیزانشان موافقت می‌کنند آگاهی خانواده‌ها از مرگ مغزی و اهداء عضو است که در ایران این آگاهی پایین است و امیدواریم بتوانیم روزی به جایگاهی برسیم که هیچ بیماری در لیست انتظار برای دریافت اعضاء عضو نباشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید