ماجراهای شنیدنی از مرکز پیوند اعضا بیمارستان دکتر مسیح دانشوری!!!!!

هماهنگی برای اهدای 209 مورد عضو پیوندی، انجام موفق 50 پیوند قلب، 35 پیوند ریه، اولین پیوند موفق دو ریه و نخستین پیوند همزمان قلب و ریه در کشور تنها بخشی از افتخارات مرکزی است که این بانوی سرفراز ایرانی آن را مدیریت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، زمانی که به روی سکوی تالار وزارت کشور آمد تا از رئیس جمهور و همسرش لوح تقدیری به عنوان بانوی برگزیده ایران دریافت کند، این سوال در ذهنها ایجاد شد که با چه معیار و حساب و کتابی بانوی سرافراز ایرانی شده است. زنی که شاید جز بیمارانی که با تلاش او زندگی دوباره یافته‌اند چه آنهایی که عضوشان اهدا شد و چه آنهایی که عضو پیوندی گرفتند، کسی او را نمی‌شناخت.

تکاپوی گروهی با مسئولیت او برای تامین هزینه غیر قابل تصور 18 میلیونی داروهای بدون پوشش بیمه‌ای بیماران پیوند ریه برایم عجیب بود. پزشکانی که ساعتها وقت خود را با تحمل فشاری مضاعف صرف کنند تا هزینه داروی بیمار را از جیب خیران مختلف تامین کنند. فشاری که برای آن نه پولی می‌گیرند و نه ارتقای شغلی و نه قدردانی.

تلاش برای این که در مصاحبه با دکتر کتایون نجفی زاده به سمت صحبت از فعالیتها و شاخصهای انتخابش به عنوان زن برگزیده برویم بی نتیجه است؛ چرا که در تمام مدت مصاحبه سعی می‌کند تا بحث را به موضوع فعالیتهای مرکز پیوند بکشاند، البته شرطش برای مصاحبه هم همین بود.در پاسخ به سابقه علمی و فعالیتهای خود به تنها چند خط در مورد سابقه تحصیلی و خانواده اش اکتفا می‌کند.

فعالیت دکتر کتایون نجفی در راس تنها واحد ییوند ریه فعال در کشور و پیوند قلب مرکز پیوند بیمارستان مسیح دانشوری گویای این است که عنوان زن برگزیده ایران یک عنوان نمایشی نیست. این مصاحبه را درست در کنار تخت بستری بیماران مرگ مغزی در ""ICU که برای برداشت اعضا به این مرکز منتقل می‌شود انجام دادیم. تختی که درست چند ساعت پس از اتمام مصاحبه ما پذیرای بیماری بود که از اردبیل برای اهدای اعضا به تهران منتقل می‌شد.

خبرگزاری مهر: تاسیس مرکز پیوند بیمارستان مسیح دانشوری به چه زمانی برمی گردد در مدت این سالها چه موفقیتهایی نصیب این مرکز شده است؟

-دکتر کتایون نجفی زاده: اواخر سال 79 گروهی در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری تشکیل و شروع به کار کرد. از آن زمان به تدریج تعداد بیماران پیوندی اضافه شد و الان حدود 280 بیمار در لیست انتظار پیوند ریه داریم که این لیست چندین بار تغییر کرده یعنی سالانه حدود یک چهارم بیماران در لیست انتظار فوت می‌کنند و بیماران دیگری اضافه می‌شوند و این لیست رو به افزایش است.
از همان سال به دنبال اولین پیوند ریه‌ای که دکتر سیدحسین احمدی در بیمارستان امام خمینی (ره) انجام داد امکان پیوند ریه در ایران فراهم شد و با فعالیت منسجم درمانگاه پیوند بیمارستان مسیح دانشوری بیماران کاندید ریه ما هم به تدریج منسجم شدند. بیماران مرگ مغری اهدا کننده عضو توسط تیم ما بررسی می‌شد و اگر ریه‌ای مناسب داشت برای بیماران در نوبت استفاده می‌شد. پیوند ریه از انواع پیوندهای دشوار در جهان به دلیل مراقبتهای بعد از پیوند، همچنین بدحالی بیماری که عمل پیوند بر روی وی انجام می‌شود و مراقبت بیهوشی دقیق در زمان پیوند است. برای انجام پیوند و مراقبت از بیمار پیوند ریه یک تیم 100 نفره از متخصصان مختلف مانند متخصصان داخلی، پاتولوژی، توان بخشی، فیزیوتراپی و تغذیه مشغول به کار می‌شوند تا پیوند انجام شود.

با اعلام هر مورد پیوند ریه یک حرکت گروهی عظیم در بیمارستان برای پیوند شکل می‌گیرد. از سال 83 گروه پیوند این بیمارستان به دنبال نیاز به داشتن تعداد اهدا کننده بیشتر اقدام به راه‌اندازی واحد فراهم آوری اعضای پیوند دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی کرد که این واحد وظیفه شناسایی بیماران مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مراقبت از آنها، کسب رضایت از خانواده‌ها و انجام مراحل قانونی تائید مرگ مغزی دارد. برای این کار تیم حدودی 80 نفره درگیر می‌شود که در راس این گروه خانواده اهدای عضو قرار دارد و اگر اهداکننده‌ای نباشد هیچ وقت هیچ پیوندی انجام نمی‌شود و تمام پیوندها مدیون بزرگواری این خانواده هاست.

/ 2 نظر / 90 بازدید
جنبش اينترنتي حضور آگاهانه

بسم رب الشهداء و الصديقين انسانهايي که حضور در انتخابات را بي ارزش قلمداد مي کنند و آنهايي که آگاهانه نادرست راي مي دهند هر دو به يک اندازه به اسلام و سرزمين خود خيانت کرده اند . دوست عزيز گروه اينترنتي رهروان ولايت در استانه انتخابات اقدام به راه اندازي جنبش اينترنتي حضور آگاهانه نموده است از شما دعوت مي کنيم با قرار دادن لوگوي اين جنبش در وبلاگ خود به اين جنبش بپيونديد ضمنا لطفا پس از قرار دادن لوگو اطلاع دهيد تا علاوه بر درج خبر پيوستن شما به جنبش، وبلاگ يا سايت شما نيز در ليست جنبشي ها لينک شود www.jonbeshnet.ir منتظر حضور گرم شما هستيم گروه اينترنتي رهروان ولايت

MohammaD

سلام حسین جان خیلی ممنون برای ساخت همچین وبلاگی موفق باشی